magas zsírtartalmú vagy zsíros ételek ul>
A fájdalmas fáklyák csökkentése érdekében a CCF azt sugallja, hogy egy személy:
- Eszet napi 4–6 kis ételt
- maradjon hidratált
- Igyon lassan igyon
Preplaning ételek és egyszerű főzési technikák használata, például grillezés, gőzölés, forrás vagy orvvadászat is segíthet az embernek a kevésbé kiváltó ételek beindításában.
A kutatások azonban nem tudták meggyőzően megmutatni, hogy a specifikus ételek az UC tüneteit idézik elő. Jelenleg további kutatások folynak. Ha az emberek úgy döntenek, hogy elkerülik az egyes élelmiszercsoportokat, akkor megfoszthatják magukat a megfelelő táplálkozástól.
Ezért a Nemzeti Cukorbetegség, valamint az emésztőrendszeri és vesebetegségek Intézete azt javasolja, hogy az emberek próbáljanak meg kiegyensúlyozott étrendet enni.
Az embernek útmutatást kell kérnie egy orvostól is, hogy meghatározza a legjobb étrendet. Az orvos segít nekik annak megállapításában, hogy valóban ki kell -e zárni egy adott ételt az étrendjükből.
Tudjon meg többet az UC levicose szedése Szerezd meg a tényeket -étrend fenntartásáról.
A mentális egészség javítása
A stressz, a szorongás és a depresszió szintén szerepet játszhat a fájdalmas IBD tünetek okozásában.
A kutatások azt mutatják, hogy a hangulati rendellenességekkel és a Crohn -kórban szenvedő emberek hajlamosabbak lehetnek a fáklyákra, mint az UC -vel rendelkező hangulati rendellenességekkel rendelkező egyének.
Ugyanakkor 15 olyan tanulmány, amelyben több mint 5000 IBD -vel jár – beleértve az UC -t – összefüggést mutatott a hangulati rendellenességek és a hasi fájdalom között.
Ezért a tanulás és a stressz megküzdési technikáinak használata segíthet az egyénnek csökkenteni a fájdalmas fáklyák valószínűségét.
probiotikumok szedése
A probiotikumok élő baktériumok, amelyek hasznosak lehetnek az emberi test számára. Az emésztési előnyöket biztosíthatják azáltal, hogy kiegyensúlyozzák az ember bél mikrobiomáját, amely az emberi emésztőrendszer természetes baktériumpopulációja.
Az ember probiotikumokat fogyaszthat kiegészítésként vagy probiotikus ételek fogyasztásával.
Van néhány bizonyíték arra, hogy a jó baktériumok javíthatják az emésztést. A probiotikumok csökkenthetik az UC -fáklyákból származó fájdalmat. Azonban a vizsgálatok száma, hogy a probiotikumok segíthetnek -e az UC tüneteinek csökkentésében, és eredményeik nem meggyőzőek.
Van néhány bizonyíték arra, hogy a széklet mikrobiota transzplantációja után az enyhe vagy közepes UC tünetek javulnak. Noha további kutatásokra van szükség, a meglévő kutatások alátámasztják azt az elképzelést, hogy az IBD tünetei valamilyen összefüggéssel járhatnak a bél baktériumokkal.
gyógyszerek szedése
Ha a megelőző stratégiák nem elegendőek, akkor az embernek gyógyszert kell szednie.
Egyes gyógyszerek segíthetnek a fájdalom csökkentésében az állapot gyulladásos folyamatának kezelésével. Más gyógyszerek fájdalomcsillapítást nyújthatnak, de nem fogják kezelni a fájdalom mögöttes okát.
Az UC-gyulladást célzó gyógyszerek
Az UC első vonalbeli kezelése általában 5-aminosalicilsav (5-ASA) gyógyszerek, például szulfasalazin és mesalamin. Ezek a gyógyszerek 5-ASA-t tartalmaznak, ami elősegíti a bélgyulladás csökkentését.
Az embernek szájon át vagy rektálisan szednie kell ezt a gyógyszert. A kutatások azt mutatják, hogy ezek a gyógyszerek körülbelül 50% -os remissziós arányt mutatnak az UC tüneteire.
További gyógyszerek, amelyek az UC gyulladásos folyamatot közvetlenül kezelik, a következők:
- Immunmoduláló gyógyszerek
fájdalomcsillapító gyógyszerek
Az ember a fájdalomcsillapítókat is elviheti a fáklyák során tapasztalt kellemetlenség csökkentése érdekében.
Ezek a gyógyszerek a következőket foglalják magukban:
- Opioidok: Az opioidok, például az oxikodon vagy a vicodin, fájdalomcsillapítást nyújthatnak az UC tünetei számára. Az egyéneknek azonban óvatosan kell használniuk az opioidokat, mivel ezeknek a gyógyszereknek a szedése fizikai függőséghez és függőséghez vezethet.
- Antidepresszánsok: Bizonyos antidepresszánsok javíthatják a bél kellemetlenséget azáltal, hogy befolyásolják a szerotonint az ember testében.
- Nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAIDS): Az NSAID-ok, mint például az ibuprofen és a naproxen, fájdalomcsillapítást okozhatnak, ám ezek szintén károsodhatnak a GI traktusban. Ezért lehet, hogy nem a legmegfelelőbb választás az IBD -vel rendelkező emberek számára.
- Orvosi kannabisz: Ez segíthet csökkenteni a fájdalmat. Az orvosi kannabisz kutatása azonban továbbra is korlátozott, és az orvosi kannabisz jogi státusza államonként változik.
Azok a gyógyszerek, amelyek csökkentik a tálfürget, szintén hasznosnak bizonyulhatnak.
műtéten áteső
Ha más beavatkozások nem segítenek, vagy ha szövődmények vannak, akkor az embernek szükség lehet műtétre, hogy megkönnyebbüljön a fájdalomtól és a kellemetlenségektől.
A műtét okai a következők:
- Súlyos vérzés
- A bél perforációja
- A vastagbél súlyos gyulladása
A műtéti lehetőségek közé tartozik a kolektómia vagy az ileostomia.
Súlyos esetekben a sebésznek el kell távolítania az egész vastagbélét.
Tudjon meg többet az UC műtéti kezeléséről.
Az UC fájdalom okai
Az UC fájdalom pontos oka az egyének között változik, és a fáklyák között változhat. A fájdalom pontos forrásának kitalálása az egyik legfontosabb lépés annak kezelésére.
Az UC -vel rendelkező személy a következő típusú fájdalmat tapasztalhatja:
- hasi fájdalom hasmenésből vagy gyulladásból a bélben
- Fájdalom a hegszövetből. A GI traktus, amely a gyulladás ismételt időszakaiból származik
- A gyulladásos szövetek áthaladásának emésztéséből származó fájdalom
- zsigeri túlérzékenység, azaz amikor a bél idegei túlérzékenyek lesznek
- A has bal oldalán lévő fájdalom a bal oldali vastagbélgyulladásról
Ezenkívül bizonyos esetekben az UC -ben szenvedő személyek nem szabadban lévő fájdalmat, például ízületi fájdalmat vagy fájdalmas bőrkiütést tapasztalhatnak.
Diagnózis
Az UC diagnosztizálásához az orvos alapos fizikai vizsgálatmal kezdődik. Azt is felteszik egy személyt a tüneteikről, az egészségi állapotról és az életmódról, az étrendről, a családi kórtörténetről és más tényezőkről, amelyek segíthetnek a diagnózis tájékoztatásában.
A következő lépés általában vérvizsgálatot és székletmintát ad a teszteléshez. Ezek a tesztek elősegítik az ember tüneteinek, például a vírusos vagy baktériumbetegségnek a többi okának kiküszöbölését. A vérvizsgálat azt is segítheti, hogy jelezze, hogy a személy vérzik -e a vastagbélében.
Ezenkívül előfordulhat, hogy a személynek röntgenfelvételt kell szereznie a GI traktusukból.
Az orvos endoszkópiát vagy kolonoszkópiát is rendelhet. Ezek az eljárások magukban foglalhatják a biopsziás minta szedését a vastagbélből, valamint a vizsgálati polipok mintájának eltávolítását vagy összegyűjtését.
Milyen gyakran fájdalom?
Az UC miatti fájdalom gyakorisága változik. Néhány embernek gyakori fáklyái vannak, amelyek magukban foglalják a fájdalmat, míg másoknak évek óta kevés vagy egyáltalán nem lehetnek tünetei, mielőtt először szenvednének kellemetlenséget.
A gyakori fáklyákkal rendelkező emberek sokkal nagyobb valószínűséggel érzik magukat az UC fájdalmat rendszeresen. Azok az egyének, akiknek fáklyái el vannak távolítva, még szórványosabb fájdalommal bírnak.
mikor kell kapcsolatba lépni egy orvossal
Diagnózis nélküli embereknek útmutatást kell kérniük orvostól, ha néhány napnál hosszabb ideig UC tüneteket tapasztalnak. Az UC tünetei más állapotokat jelezhetnek, így az orvosnak ki kell zárnia az összes lehetséges okot.
UC -diagnózissal rendelkező egyéneknek vegye fel a kapcsolatot az orvosra a megfelelő kezelés meghatározása és a cselekvési terv kidolgozása érdekében, amikor fájdalmas fáklyás következik be.
Az embernek kapcsolatba kell lépnie egy egészségügyi szakemberrel, amikor fájdalmaik súlyosbodnak, vagy új típusú fájdalom jelenik meg.
Olvassa el ezt a cikket spanyolul.
- Testfájdalmak
- Crohn’s/IBD
- Gyomor -bél/gastroenterológia
- Fájdalom/Anesztétika